آزمایش hpv در مردان (تست ویروس اچ پی وی مردان)

آزمایش hpv در مردان (تست ویروس اچ پی وی مردان)

کمتر آزمایشگاهی است که آزمایش HPV مردان را ارائه می کنند، البته اکثر افراد، کاربرد این تست را برای خانم ها و تشخیص سرطان دهانه رحم می شناسند. این درحالیست که آمارها نشان میدهد ویروس HPV مردان را بیشتر از زنان (تست اچ پی وی زنان) مبتلا میکند. به همین دلیل در ادامه نگاهی به تست HPV مردان می اندازیم تا بدانید آزمایش HPV در مردان چیست و علائم ویروس HPV در مردان چه هستند.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 36296001-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی پارس لب تماس بگیرید.

 

آشنایی با اچ پی وی در آقایان

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به یک گروه از ویروس ‌ها گفته میشود که می ‌توانند پوست و غشای مخاطی را آلوده کنند. عفونت های بیماری HPV مردان، عمدتاً رایج‌ ترین عفونت هایی هستند که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌ شوند.

ویروس پاپیلومای انسان (HPV) جنسیت خاصی ندارد و مردان نیز می ‌توانند از طریق تماس مخاطی یا پوستی، عفونت را منتقل کرده یا به آن مبتلا شوند. این ابتلا می ‌تواند به مسائل بهداشتی جدی منجر شود.

از بزرگترین مشکلاتی که برای تشخیص اچ پی وی در مردان وجود دارد، این است که مبتلایان به آن اکثرا دارای هیچگونه علامت خاصی از جمله زگیل تناسلی نیستند، که این مسئله احتمال ابتلا به ویروس و تشخیص آن را دشوارتر، همچنین گسترش آن را بیشتر میکند.

* انواع ویروس اچ پی وی در مردان

با وجود بیش از ۱۰۰ نوع مختلف از این ویروس، انواع HPV در مردان که عواقب شدیدی مانند سرطان را به همراه داشته باشند، انگشت شمارند و اکثرا عفونت های این بیماری توسط سیستم ایمنی بدن دفع میشود.

 طبق مطالعات انجام شده، نوع 6 و 11 ویروس HPV عامل زگیل تناسلی میشوند، که برای تشخیص آن باید آزمایش زگیل تناسلی مردان انجام بگیرد.

همچنین نوع 16 و 18 این ویروس که جزء دسته پرخطر به حساب می آیند، عامل سرطان های مختلف مثل سرطان دهانه رحم، مقعد، سرطان آلت تناسلی و گلو شناخته می شوند. تشخیص HPV برای مردان کمک میکند تا ویروس در مراحل اولیه ابتلای فرد شناسایی شده و از این مشکلات جلوگیری شود.

* انتقال ویروس اچ پی وی در مردان

تست HPV در مردان نمی تواند مشخص کند که فرد به چه علت به این ویروس مبتلا شده است. با این حال، علل مختلفی می توانند باعث ابتلا به اچ پی وی در مردان شوند.

به طور کلی، هرگونه تماس مخاطی و یا پوستی با نواحی آلوده فرد مبتلا به این ویروس، باعث انتقال آن به شخص دیگر می شود. این مسئله حتی زمانی که فرد دارای علائم خاصی نباشد نیز اتفاق میافتد و یافت علت اچ پی وی مردان را سخت تر می کند.

سوالی که پیش می آید این است که آیا با رعایت نکات ایمنی رابطه جنسی و استفاده از کاندوم هم HPV در مردان منتقل می شود؟

در پاسخ باید گفت از آنجایی که کاندوم نمیتواند به طور کامل سطح آلت تناسلی را بپوشاند و احتمال برخورد پوست با نواحی آلوده وجود دارد، همچنان احتمال مشاهده عوارض HPV برای مردان وجود خواهد داشت.  

با این حال، استفاده از لوازم بهداشتی و ایمنی در هنگام رابطه جنسی و همچنین واکسن HPV مردان، باعث کاهش خطر این بیماری می شود.

علائم HPV در مردان چیست؟

برخلاف زنان، HPV مردانه از خود علائم زیادی نشان نمی دهد و عفونت آن معمولا به صورت خود به خودی از بین می رود. در واقع زمانی که به آزمایش زگیل تناسلی در مردان نیاز باشد و این زگیل ها نمایان شوند، یعنی این ویروس توسط بدن دفع نشده و ممکن است ماه ها یا سالها از ابتلای فرد گذشته باشد.

رایج ترین علائم HPV برای مردان، زگیل تناسلی در ناحیه آلت، روی کیسه بیضه یا اطراف مقعد است که گاها باعث ناراحتی یا درد می شود. اطلاع از علائم HPV مردان نقش مهمی در سلامتی و دفع این ویروس دارد.

به طور کلی میتوان علائم اچ پی وی در مردان را به شکل زیر بررسی کرد:

 • وجود زگیل تناسلی (Genital wart)
 • سرطان دهان و گردن (Oropharyngeal cancer)
 • سرطان مقعد (Anal cancer)
 • سرطان آلت تناسلی (Penile cancer) 

آیا تشخیص HPV در مردان امکان پذیر است؟

در جواب به این سوال باید گفت بله، امکان تشخیص ویروس HPV در مردان وجود دارد. این کار با استفاده از بررسی های بالینی و انجام ازمایش HPV برای آقایان انجام می گیرد.

با توجه به اینکه در بسیاری از موارد نمی توان hpv در مردان را به طور واضح مشاهده کرد، بسیار مهم است که افرادی که زندگی جنسی فعالی دارند، چکاپ های پزشکی و تست HPV آقایان را بطور منظم انجام دهند.

* نمونه برداری HPV در مردان چگونه است؟

گاها نحوه انجام آزمایش HPV در مردان ممکن است روی نحوه نمونه گیری تاثیرگذار باشد. برخی از مناطق نمونه گیری HPV مردان شامل موارد زیر می باشند:

 • سطح آلت تناسلی
 • حفره پوستی نزدیک به سر آلت  
 • ختنه گاه
 • کیسه بیضه
 • ترشحات مجرا
 • مایع منی
 • ادرار 
 • پوست دور مقعد
 • کانال مقعد

در ادامه چند نوع آزمایش اچ پی وی برای مردان را بررسی می کنیم و روش انجام آنها را توضیح میدهیم تا بدانید هر آزمایش اچ پی وی در مردان چگونه است.

جواب آزمایش HPV
جواب آزمایش HPV

* انواع آزمایش hpv در مردان

بسیاری از مراکز پزشکی بر این باورند که هنوز هیچ آزمایش موثق و قابل اعتمادی مبنی بر آزمایش اچ پی وی مردان وجود ندارد. عده ای دیگر از مراکز اما آزمایش DNA را یک راه تشخیص HPV در مردان می دانند.

در هر حال، ما در ادامه چند نحوه آزمایش اچ پی وی در مردان را بررسی می کنیم.

·       بررسی بالینی، اولین روش تشخیص HPV در مردان

معاینه بالینی و ظاهری که ممکن است به آن تست زگیل تناسلی مردان نیز گفته شود، اولین روش آزمایش HPV در مردان است. در این روش، پزشک با بررسی سطح پوست و آلت تناسلی، سعی میکند وجود عارضه یا زگیل ها را تشخیص دهد.

روش بالینی تست اچ پی وی مردان چگونه است؟

نحوه آزمایش HPV در مردان بصورت بالینی، به این شکل است که ابتدا از یک محلول اسیداستیک 5 درصد روی نواحی مشکوک زده می شود و سپس 5 تا 10 دقیقه منتظر میمانید. سپس نواحی که آلوده به ویروس HPV مردان هستند، سفید میشوند و وجود زگیل را نشان میدهند.

·       آزمایش DNA و تست HPV PCR مردان

استفاده از DNA در تست HPV مردان یکی از روش هایی است که مراکز زیادی از آن به عنوان آزمایش اچ پی وی اقایان استفاده می کنند. نحوه تشخیص HPV در مردان برای تست DNA به این شکل است که از هیبریداسیون پروب مستقیم استفاده می شود تا ماده ژنتیکی ویروس در سلول های فرد مشاهده شود.

PCR در آزمایش HPV مردان چگونه است؟

روش PCR برای آزمایش تشخیص HPV در مردان شامل تقویت هدف انتخابی و گسترش توالی ویروس در نمونه های موجود است.

·       آزمایش پاپ اسمیر مردان

یکی دیگر از روش هایی که برای تست HPV از مردان گرفته می شود، آزمایش پاپ اسمیر مردان است. به طور کلی، این آزمایش معمولا برای تشخیص و بررسی ناهنجاری های سلولی واژینال استفاده میشود، اما امروزه از آن به عنوان تست اچ پی وی برای مردان نیز استفاده میگردد و برای نمونه گیری، از سلول های مقعد استفاده میکند.

پاپ اسمیر در آزمایش HPV برای مردان چگونه است؟

همانطور که گفتیم، ویروس اچ پی وی می تواند عامل سرطان مقعد در افراد شود؛ و این آزمایش با نمونه برداری از سلول های این قسمت و بررسی در آزمایشگاه، به دنبال سلول های پیش سرطانی است و به این طریق، به یک تست HPV در آقایان تبدیل شده است.

این نحوه تست HPV در مردان، اکثرا برای آقایانی که دارای گرایشات جنسی متفاوت هستند (جامعه LGBTQ) و رابطه مقعدی دارند، استفاده می شود.

·       آزمایش ویروس HPV در مردان با خون

یکی از سوالاتی که برای افراد به وجود می آید، این است که آیا تست HPV برای مردان با استفاده از نمونه خون هم انجام می شود؟

در پاسخ باید گفت خیر، درحال حاضر چیزی به اسم آزمایش خون HPV مردان وجود ندارد؛ چرا که این ویروس وارد خون نشده و نمی توان با استفاده از نمونه خون ویروس HPV در مردان را شناسایی کرد.

نکته مهمی درباره تست اچ پی وی در مردان این است تفسیر جواب آزمایش HPV مردان تنها مشخص میکند که فرد به این ویروس مبتلا هست یا خیر. بنابراین هنوز نمی توان روش درمان HPV برای مردان را بصورت قطعی مشخص نمود و سیستم ایمنی باید خود به خود آن را دفع کند.

* آیا درمان HPV در مردان امکان پذیر است؟

درحال حاضر، فارغ از اینکه آزمایش hpv در مردان چگونه انجام میشود و از چه روشی برای تشخیص آن استفاده می کنند، باید بدانید که ویروس پاپیلومای انسانی راه درمان قطعی ندارد.

 اگرچه روش های مختلفی مثل لیزر درمانی در مراکز تست HPV ورامین و شهرهای دیگر ارائه میشود، اما این روش ها تنها میتوانند به پنهان کردن زگیل های تناسلی کمک کنند؛ و از بین رفتن زگیل ها به معنای درمان HPV مردان نیست.

* واکسن HPV: تنها راه امنیت در برابر HPV برای مردان

درحال حاضر تنها راهی که میتواند بیش ترین ایمنی را در برابر ویروس HPV مردان ایجاد کند واکسن اچ پی وی است که اکثرا در مراکز تست اچ پی وی مردان ورامین در دسترس قرار دارد. قیمت واکسن HPV برای مردان بسته به نوع واکسنی که تزریق می شود، متفاوت است.

هزینه آزمایش HPV مردان

با توجه به اینکه این تست در اکثر مراکز پزشکی گرفته نمی شود، ممکن است تست HPV مردان هزینه بالاتری داشته باشد. همچنین مرکزی که این آزمایش را در آن انجام می دهید ممکن است روی قیمت HPV مردان تاثیر گذار باشد. برای مثال ممکن است قیمت یک مرکز تست اچ پی وی مردان شیراز، با مرکز تست HPV مردان رشت و سایر شهرها متفاوت باشد. 

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 1650 برای استان تهران و تلفن 36296001-021 برای دیگر استان‌ها
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی پارس لب تماس بگیرید.

 

ارتباط ویروس اچ پی وی در مردان با سرطان پروستات

سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین انواع سرطان در مردان در سراسر دنیاست. عوامل مختلفی مانند سابقه خانوادگی، سن، تغذیه و محیط زیست در بروز این بیماری نقش دارند. همچنین ممکن است بعضی از عفونت‌های جنسی نیز در شکل‌گیری سرطان پروستات تأثیر گذار باشند.

HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی یک عامل عفونی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. ویروس hpv ممکن است باعث التهاب پروستات در مردان شود و تحقیقات نشان داده‌اند که التهاب مداوم پروستات ممکن است به سرطان منجر شود.

پژوهشگران رابطه بین HPV و سرطان پروستات در مردان را با استفاده از دو روش تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی به نام‌های ایمونوهیستوشیمی و PCR مورد بررسی قرار دادند.

در این تحقیق، ۵۰ نمونه بافت پروستات از آزمایشگاه‌های پاتولوژی بیمارستان‌های شهر اهواز در سال ۹۸ گرفته شدند. نصف این نمونه‌ها متعلق به بیماران مبتلا به سرطان پروستات و نصف دیگر متعلق به بیماران دارای هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات (بعنوان گروه کنترل) بودند. این نمونه‌ها هم با مشاهده زیر میکروسکوپ و هم با استخراج DNA و روش PCR برای تشخیص HPV آزمایش شدند.

نتایج این تحقیق نشان داد که HPV16 در ۱۶ درصد نمونه‌های سرطان پروستات یافت شد و نشان داد که HPV16 در تولید سرطان پروستات در بخش پاتولوژی بیمارستان‌ های اهواز دخالت دارد.

علاوه بر این، مشخص شد که روش ایمونو هیستو شیمی که روشی ساده و کم هزینه است، قابلیت تشخیص HPV در بافت‌ های سرطان پروستات را دارد.

پژوهشگران گفتند که روش ایمونو هیستو شیمی را می توان جایگزین روش PCR کرد و به جلوگیری از شیوع سرطان پروستات در مردان کمک کرد.

افسون شریعت، پرستو ارزانی و معصومه شیرالی؛ پژوهشگران میکروب شناسی دانشگاه آزاد اسلامی کازرون در انجام این پژوهش همکاری داشتند.

این پژوهش به صورت یک مقاله علمی با عنوان «بررسی رابطه بین ویروس پاپیلومای انسانی و سرطان پروستات با استفاده از روش‌های ایمونوهیستوشیمی و PCR در بیمارستان‌های اهواز» در مجله علمی پزشکی جندی شاپور منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *