آزمایش hpv در ورامین

ویروس پاپیلومای انسانی که به آن HPV گفته میشود، شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) است. اکثر بیماران آلوده به عفونت HPV، اطلاعی از بیماری خود ندارند.جهت انجام آزمایش تعیین ژنوتیپ ویروس، سلول‌هایی را با خراش دادن گردن رحم تهیه می‌کنند تا آنها از نظر DNA ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) مورد بررسی قرار دهند. دقت شود که این آزمایش می‌تواند همراه با آزمایش پاپ اسمیر انجام شود.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام آزمایش hpv در ورامین و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 02136296001
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی پارس لب در ورامین تماس بگیرید.

آزمایش HPV را چه زمانی باید انجام بدهیم؟

در صورتی که آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد آزمایش HPV  تجویز می‌شود. به طور معمول آزمایش HPV برای افراد زیر 30 سال توصیه نمی‌شود و سن مناسب انجام آزمایش ۳۰ تا ۴۰ سال می‌باشد. باعث تشخیص زودهنگام سرطان‌های مختلف می‌شود.

آزمایش HPV بهترین راه برای تشخیص ابتلا به پاپیلوما ویروس انسانی یا همان ویروس HPV است. این بیماری در اثر هرگونه ارتباط جنسی قابل انتقال است.این ویروس عامل اصلی سرطان دهانه رحم است. حداقل 14 ژنوتایپ HPV پرخطر و همچنین چندین نوع کم خطر HPV وجود دارد.

این ویروس‌ها به دو گروه زیر تقسیم می‌شوند:

 • ویروس‌های HPV عامل زگیل
 • ویرس‌های HPV عامل سرطان

برخی از انواع زگیل تناسلی می‌تواند پیش‌زمینه ابتلا به سرطان یا سایر بیمار‌ها شود. در صورت دیدن علائمی چون  درد در هنگام رابطه جنسی, درد در ناحیه لگن و رحم, ترشحات غیرمعمولی واژن، خونریزی غیرعادی، بروز عارضه‌های بدون خارش و قرمزی، وجود خون در ادرار، خونریزی پس از رابطه جنسی، احساس وجود توده در واژن برای انجام آزمایش زگیل تناسلی به پزشک متخصص زنان یا متخصص اورولوژی باید مراجعه کرد.

قبل از انجام آزمایش HPV  چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

از آنجایی که تست HPV اغلب همزمان با آزمایش پاپ اسمیر در بانوان انجام می‌شود، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به مدت دو روز قبل از انجام آزمایش هم بانوان و هم آقایان از مقاربت، دوش و یا استفاده از داروهای واژینال یا فوم‌ها و کرم‌ها خودداری کنید.
 • سعی کنید این آزمایش را در دوره قاعدگی انجام ندهید.

روش انجام آزمایش HPV زنان و مردان در ورامین

زمان معاینه لگن نمونه توسط سواپ یا برس کوچکی از سلول های گردن رحم تهیه می شود. نمونه در ظرف حاوی مایع نگهدارنده  مخصوص قرار گرفته به آزمایشگاه ارسال می شود. همچنین در مردان نمونه گیری ازضایعه بوجود آمده در ناحیه تناسلی یا ترشحات مجرا یا ادرارانجام می شود.

آزمایش hpv زنان در ورامین

پزشک ابتدا یک نمونه از سلول‌های دهانه رحم جمع آوری می‌کند و سپس این نمونه در آزمایشگاه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. علاوه بر تشخیص ویروس، نوع کم‌خطر و پرخطر نیز در این آزمایش مشخص می‌شود.

نتایج آزمایش HPV

معمولا مدت زمان جواب دهی به آزمایش 72 ساعت می‌باشد. می‌توانیم نتایج آزمایش HPV را به مثبت و منفی تقسیم کنیم. اطلاعات موجود در جواب آزمایش و تفسیر آن بستگی به روش انجام آزمایش HPV دارد. انواع تست‌های HPV به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • آزمایش DNA: در این روش، سلول‌های بیمار در آزمایشگاه برای یافتن ماده ژنتیکی DNA ویروس بررسی می‌شوند. اگر شواهدی از HPV رویت گردد، ممکن است برای تعیین سویه، ژنوتیپ HPV نیز بررسی شود.
 • آزمایش RNA: سلول‌های دریافت شده، از نظر نوع ماده ژنتیکی RNA در آزمایشگاه بررسی می‌شوند. این آزمایش دقیق‌تر از نوع DNA است و جواب های مثبت کاذب در آن به حداقل ممکن می‌رسد.
 • تشخیص مارکرهای سلولی: برخلاف سایر تست‌های HPV، در این تست اجزای ژنتیکی ویروس مورد هدف نیستند بلکه پروتئین‌هایی با نام p16 و Ki-67 برای شناسایی ویروس اهمیت دارند. مقدار این دو پروتئین در نمونه‌های آلوده به HPV بیشتر است.

تفسیر آزمایش HPV

تست HPV مثبت

نتیجه مثبت آزمایش HPV زنان به این معنا می‌باشد که شما یک نوع HPV دارید که با سرطان دهانه رحم مرتبط است. این بدان معنی نیست که شما در حال حاضر سرطان دهانه رحم دارید، اما این یک علامت هشدار دهنده است که سرطان دهانه رحم ممکن است در آینده ایجاد شود.

تست HPV منفی

نتیجه منفی آزمایش HPV زنان به این معنی است که شما هیچ یک از انواع HPV که باعث سرطان دهانه رحم می‌شود ندارید.

آیا می‌توان از ابتلا به HPV جلوگیری کرد؟

بله، براساس مطالعات به‌روز زگیل تناسلی و درمان آن ارتباط مستقیمی با سبک زندگی افراد دارد. از جمله کارهایی که می‌توان برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری انجام داد، عبارت‌اند از:

 • داشتن یک رژیم غذایی سرشار از فولات مانند آووکادو، نخود، آب پرتقال و غیره
 • دریافت واکسن HPV
 • استفاده از کاندوم در رابطه جنسی
 • کاهش تعداد شرکای جنسی
 • عدم برقراری رابطه جنسی در صورت ابتلا به این ویروس.

برای جلوگیری از گسترش زگیل‌ها به سایر نقاط بدن کارهای زیر را انجام دهید:

 • زگیل را دستکاری نکنید.
 • پس از دست زدن به زگیل، حتما دست خود را بشویید.
 • از درمان‌های خانگی یا سنتی و خودسرانه جدا خودداری کنید.
 • برای درمان اقدام کنید.
 • وسایل خود را با دیگران شریک نشوید.

درباره واکسن HPV

یکی دیگر از راه‌هایی که در پیشگیری از HPV مهم است، تزریق واکسن HPV است. واکسن گارداسیل برای پیشگیری از HPV و همچنین بیماری‌های مرتبط با آن تزریق می‌شود. این واکسن در بازار دارویی ایران موجود است و می‌توانید با مشورت پزشک آن را تزریق کنید. تمام دختران و پسران ۱۱ تا ۱۲ سال می‌توانند این واکسن را در دوره ۶ ماهه و در دوز تزریق کنند. اگر بین ۱۵ تا ۲۶ سال سن دارید، واکسن گارداسیل را باید در ۳ دوز دریافت کنید. واکسن گارداسیل را تنها از مراکز معتبر تهیه کنید.

احتمال انتقال این ویروس از مادر به نوزاد بسیار کم است اما درصورتی که این اتفاق بیفتد از نوع سرطانی نخواهد بود. در صورتی که این ویروس به سرطان دهانه رحم منجر نشود تأثیری بر باروری یا نازایی ندارند. هرچند که وجود زگیل تناسلی ممکن است باعث مشکلاتی در دوران بارداری شود.

انواع واکسن گارداسیل

در حال حاضر سازمان غذا و داروی ایالت متحده امریکا (FDA) سه نوع واکسن HPV را به تایید رسانده است.

 • گارداسیل (Gardasil)
 • گارداسیل 9 (Gardasil9)
 • سرواریکس (Cervarix)

واکسن گارداسیل خارجی با نام گارداسیل 9 یکی از جدیدترین انواع واکسن بیماری‌های پاپیلومای انسانی است که می‌تواند بدن را در برابر 9 مدل ویروس مختلف HPV همچون 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52، 58 محافظت کند. در بین این ویروس‌های نوع 16 و 18 بسیار پرخطر هستند و منجر به سرطان دهانه رحم و واژن می‌شوند. دو نوع ویروس 6 و 11 از ویروس‌های رایج HPV به‌شمار می‌آیند که به صورت زگیل تناسلی بروز پیدا می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *