تست DNA در ورامین (آزمایش تعیین هویت و تشخیص هویت در ورامین)

آزمایش ژنتیک DNA یکی از ابزارهای پزشکی برای تحلیل ژن‌های انسان است. این آزمون به تعیین هویت فرد، اثبات روابط خونی، بررسی سلامت فرد و فرزندان و همچنین در حوزه پزشکی قانونی برای تشخیص حضور یا عدم حضور فرد در صحنه‌ی جرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. تست DNA با استفاده از نمونه‌های مختلفی از جمله خون، مو و غیره انجام می‌شود و از آن می‌توان در امور متعددی استفاده کرد. به عنوان مثال، با بررسی نمونه‌های استخوان جسد، می‌توان هویت فرد را تعیین کرد.

برای درخواست هرگونه مشاوره، انجام تست DNA در ورامین (آزمایش تعیین هویت و تشخیص هویت) و ثبت درخواست تلفنی نمونه‌گیری (در آزمایشگاه، منزل، محل کار)
با تلفن 02136296001
با آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی پارس لب در ورامین تماس بگیرید.

منظور از ژن، DNA و کروموزوم چیست؟

DNA یا اسید دی‌اکسی ریبونوکلئیک (Deoxyribonucleic Acid)، مولکولی است که در تمام سلول‌های زنده وجود دارد و به عنوان دارایی ژنتیکی آنها شناخته می‌شود. DNA مسئولیت انتقال و ذخیره اطلاعات ژنتیکی از نسل به نسل را بر عهده دارد و معمولاً به صورت یک زنجیرهٔ بلند و ترتیب دار از نوکلئوتیدها (بازای سازنده DNA) است.

هر ژن نقش خاصی در کد ژنتیکی دارد و برای تولید پروتئین‌ها، تنظیم فعالیت‌های سلولی، ویژگی‌های فیزیکی و شخصیتی ما مهم است. ترکیب دقیق ژن‌ها در DNA هر فرد، مشخصه‌های آن فرد را مشخص می‌کند.

کروموزوم‌ها مجموعه‌ای از DNA هستند که در هستهٔ سلول واقع شده‌اند. آنها به صورت ساختارهای نخی و بافته شده از DNA و پروتئین‌ها هستند. در انسان‌ها، هر سلول دارای 23 جفت کروموزوم است که یک عضو از هر جفت از والدین به ارث می‌بریم. در مجموع، 46 کروموزوم در هر سلول وجود دارد. این کروموزوم‌ها حاوی هسته‌ای از اطلاعات ژنتیکی هستند که برای تعیین ویژگی‌های مختلف فیزیکی و شخصیتی ما مسئول هستند.

از آنجا که ژن‌ها در کروموزوم‌ها قرار دارند و DNA به عنوان ماده‌ای که ژن‌ها را تشکیل می‌دهد، مسئولیت اصلی انتقال و انتقال ویژگی‌های ژنتیکی از نسل به نسل را بر عهده دارد، بسیار مهم هستند.

روش‌های نمونه‌گیری تست DNA در ورامین

برای انجام تست DNA، نمونه‌هایی از موادی که شامل DNA است، باید گرفته شوند. این نمونه‌ها ممکن است از انواع مختلفی از بدن یا مواد زنده گرفته شوند. برخی از روش‌های معمول نمونه‌گیری برای تست DNA عبارتند از:

نمونه‌گیری خون

نمونه خون معمولاً از وریدهای دست یا بازو گرفته می‌شود. این روش برای تست‌هایی که نیاز به مقایسه DNA دارایی‌های مختلف دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمونه‌گیری از ترشحات

نمونه‌گیری از ترشحات بدنی مانند بزاق، مایع منی، ترشحات واژینال، یا سایر ترشحات بدنی نیز ممکن است برای بررسی‌های خاص یا در تست‌هایی که نیاز به اثبات نسبت پدری دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

نمونه‌گیری از بافت‌های داخلی

در برخی موارد، نمونه‌گیری از بافت‌های داخلی مانند بافت‌های دهان، پوست، مو، یا غضروف نیز برای استخراج DNA مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمونه‌گیری از سلول‌های بدنی

مثلاً با استفاده از دستگاه‌های نمونه‌برداری خاص، سلول‌های بدنی مثل سلول‌های پوستی، سلول‌های خارج از دهان، یا سلول‌های مخاطی گرفته می‌شوند.

مهم است که نمونه‌گیری به روش صحیح و با دقت انجام شود تا نمونه‌های مناسب برای تست DNA فراهم شوند و نتایج دقیق و قابل اعتماد حاصل شود.

تست DNA برای اثبات فرزند در ورامین 

آزمایش DNA یکی از مهمترین ابزارهای آزمایش مولکولی برای تشخیص هویت و روابط خانوادگی است. با دقت بالا و کمترین اشتباهات، قادر است هویت اجساد سوخته را تشخیص داده و در حل بسیاری از مسائل پزشکی قانونی کمک می‌کند. از آنجا که ژنتیک در سلول‌های بدن حفظ می‌شود، استفاده از این روش به محققان این امکان را می‌دهد که با استفاده از نمونه‌هایی چون مو، خون، استخوان و حتی بزاق، افراد را شناسایی کنند. آزمایش DNA برای اثبات فرزندی، بررسی روابط خونی بین پدر یا مادر و فرزند را مورد بررسی قرار می‌دهد. این آزمون، قادر به شناسایی روابط خویشاوندی از جمله خواهر و برادر، پدربزرگی، مادربزرگی با نوه، عمو و عمه و دیگر اقوام نزدیک نیز می‌باشد.

تعیین ابوت (Paternity)

تعیین ابوت یا تست Paternity، یک فرآیند است که برای تشخیص و تایید نسبت پدری فرد به یک کودک یا فرد دیگر استفاده می‌شود. این تست‌ها به ویژه در مواقعی که سوالاتی دربارهٔ نسبت پدری پیش می‌آید یا در صورتی که نیاز به تعیین وضعیت نسبت به نظرات حقوقی یا اجتماعی باشد، انجام می‌شوند. این تست‌ها معمولاً بر پایه مقایسهٔ ژنتیکی دو یا چند نفر انجام می‌شوند. روش‌های مختلفی برای تست ابوت وجود دارد، اما یکی از روش‌های رایج استفاده از تست DNA است. این تست‌ها معمولاً از نمونه‌های خون یا سایر سلول‌های بدن برای تشخیص نسبت پدری استفاده می‌کنند. در صورتی که بر اساس آنالیز DNA نتایج تطابق بالا بین نمونه‌های ژنتیکی پدر و کودک حاصل شود، احتمال نسبت پدری بسیار زیاد است.

تست ابوت معمولاً به صورت محرمانه و با توجه به قوانین محلی انجام می‌شود و نتایج آن می‌تواند در مواقع قضایی به عنوان شواهد ارائه شود. همچنین، این تست‌ها می‌توانند در مواردی که نیاز به تشخیص وضعیت یا اقدامات حقوقی و اجتماعی دارید، مورد استفاده قرار گیرند.

 

2 نفر نظرات خود را با ما در مورد تست DNA در ورامین (آزمایش تعیین هویت و تشخیص هویت در ورامین) در میان گذاشته‌اند.
 • فاطمه میرزاپور, 14 اردیبهشت, 1403 @ 10:04 ب.ظ پاسخ

  سلام درصورت نبود پدر آیا میشه با آزمایش گرفتن از پدر بزرگ رابطه نوه و پدربزرگ مشخص بشه ممنون میشم پاسخ بدید

  • مدیریت وبسایت پارس لب, 23 اردیبهشت, 1403 @ 8:01 ب.ظ پاسخ

   بله، در صورت نبود پدر، با آزمایش DNA پدربزرگ می‌توان رابطه نوه و پدربزرگ را مشخص کرد.
   در این روش، از DNA پدربزرگ و نوه نمونه‌گیری می‌شود و با مقایسه مارکرهای ژنتیکی آنها، می‌توان به طور قطعی یا با احتمال بالا (بیش از 99%) تعیین کرد که آیا آنها با یکدیگر نسبت پدربزرگ و نوه دارند یا خیر.

   این روش به “آزمایش پدربزرگی” یا “آزمایش Y-STR” نیز معروف است.

   نحوه عملکرد آزمایش:

   DNA پدربزرگ از طریق نمونه خون، بزاق دهان یا سلول‌های پوستی جمع‌آوری می‌شود.
   DNA نوه نیز به همین روش جمع‌آوری می‌شود.
   DNA هر دو نمونه در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و مارکرهای ژنتیکی آنها با یکدیگر مقایسه می‌شود.
   مزایای آزمایش پدربزرگی:

   در مواردی که پدر در قید حیات نیست یا به هر دلیلی امکان نمونه‌گیری از او وجود ندارد، قابل انجام است.
   دقت این آزمایش بسیار بالا است.
   این آزمایش غیرتهاجمی است و نیازی به عمل جراحی ندارد.
   معایب آزمایش پدربزرگی:

   ممکن است پدربزرگ تمایلی به انجام آزمایش نداشته باشد.
   هزینه آزمایش نسبتاً بالا است.
   موارد استفاده از آزمایش پدربزرگی:

   اثبات یا رد ادعای پدربزرگی
   حل مسائل مربوط به ارثیه
   تحقیقات ژنتیکی
   نکات مهم:

   انجام آزمایش پدربزرگی فقط باید توسط آزمایشگاه‌های معتبر و تحت نظر متخصصان ژنتیک انجام شود.
   قبل از انجام آزمایش، باید رضایت کتبی از پدربزرگ و نوه اخذ شود.
   نتایج آزمایش باید به طور محرمانه حفظ شود.

   در ایران، آزمایش پدربزرگی در برخی از آزمایشگاه‌های ژنتیک معتبر مانند آزمایشگاه تهران لب و آزمایشگاه پارس لب انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آزمایش، می‌توانید با یک متخصص ژنتیک یا مشاوره ژنتیک آزمایشگاه های تهران لب و پارس لب با شماره تماس 1650 مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *